KEEP CALM І МИЙТЕ РУКИ: ГОЛОВНІ ПОРАДИ, ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД КОРОНАВІРУСУ

Уханський коронавірус COVID-19 шириться планетою. Уже є один офіційно хворий в Україні. 

І поки новопризначений Кабмін запровадив загальнонаціональний карантин, “Прямий” нагадує, як вберегтись від азійської хвороби.

Мийте руки та дезінфікуйте поверхні

Коронавірус живе на поверхнях не більше трьох годин. Тому варто дезінфікувати всі поверхні. Прості дезінфекційні засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.  Особливу увагу варто приділити гігієні рук. Окрім коронавірусу, чисті руки можуть убезпечити вас від грипу, кишкових інфекцій, гепатиту A, паразитів та ще багатьох-багатьох хвороб.

Якщо ви раптом забули, як правильно мити руку, то Всесвітня організація охорони здоров’я дає покрокову інструкцію:

  1. Намочіть руки (температура води з точки зору захисту від інфекцій неважлива).
  2. Видавіть мило або використовуйте брускове, щоб намилити руки. До речі, особливої ​​різниці для здоров’я між брусковим і рідким милом немає, але добре б, щоб брускове лежало в мильниці з отворами. Антибактеріальне використовувати не варто: ефективність його не вище звичайного, при цьому, можливо, воно сприяє появі стійких до антибіотиків бактерій. Але, в будь-якому випадку, мило потрібно застосовувати: однією водою ефективно від вірусів і бактерій не позбудешся.
  3. Спіньте мило, потерши долоні одна об одну.
  4. Потріть тильну сторону кожної долоні й між пальцями.
  5. Потріть між пальців, склавши долоні.
  6. Складіть руки в замок і поводите ними так, щоб потерти пальці.
  7. Потріть великі пальці.
  8. Потріть кінчики пальців про другу долоню.
  9. Змийте мило.
  10. Витріть руки (паперовим рушником, або особистим рушником, яке ви міняєте раз в декілька днів) або використовуйте сушарку. Важливо, щоб руки були сухими, інакше на них легко осядуть віруси і бактерії. Якщо ви використовуєте паперовий рушник, закрийте кран з його допомогою.

Звісно, що не існує “канонічного” способу миття рук, однак головне, щоб воно було ретельним. Миття рук повинно займати щонайменше 20-30 секунд. Для цього необов`язково засікати секундомір, достатньо просто проспівати про себе (а можна й в голос) двічі Happy Birthday Mr. President або просто повільно порахувати до 20. Якщо  ж немає можливості помити руки з водою і милом, варто використовувати спиртовмісний антисептик для рук — розчин із вмістом спирту 60–80% або із 2% хлоргексидину. Антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук, обробляти руки треба щонайменше 30 секунд і особливу увагу приділити нігтям. Однак, при першій нагоді варто помити руки.

Самолікування буде шкідливим для вашого здоров`я

За симптомами коронавірус схожий на гостру респіраторну інфекцію — переважно це гарячка, кашель, труднощі з диханням. Симптоми можуть проявитися через 2–14 днів після зараження, хоча зараз відомі випадки більш тривалого інкубаційного періоду. Вірус може спричинити запалення обох легень.У випадку симптомів ГРЗ , потрібно одразу до сімейного лікаря.  Сімейному лікарю обов’язково треба повідомити, чи перебували ви у країнах, де зафіксований коронавірус, та чи контактували з людьми, які повернулися з таких країн. Також можна викликати бригаду екстреної медичної допомоги. Медики також поінформовані, як діяти у таких випадках.

В жодному випадку, навіть якщо це не коронавірус, а просто грип чи ГРЗ, не варто займатись самолікуванням чи тим більш народним цілительством. Від коронавірусу, як і від будь-якого іншого вірусу, не захищають і не лікують БАДи, травяні відвари і гомеопатія ( вона взагалі ні від чого не лікує). Також ніякі імуномодулятори та антивірусні препарати, навіть легендарний “Таміфлю” не матимуть жодного ефекту.  Не допоможе при коронавірусі також алкоголь, часник і цибуля.

Маски треба одягати виключно тоді, коли особа вже має симптоми гострого респіраторного захворювання. Згідно із рекомендаціями ВООЗ та CDC (Федеральне агентство з контролю та профілактики захворювань в США), здоровим людям вони не потрібні. Навпаки, носіння маски створює фальшиве відчуття безпеки, яке може призвести до нехтування першочерговими правилами захисту.

Keep Calm і фільтруйте інформаційний простір

Однак головне при карантині, як і будь-яких надзвичайних ситуаціях, це не піддаватись паніці та не вестись на фейкові новини.

Коронавірусом не можна заразитись через банани чи будь-які інші фрукти. Фрукти – непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти. Однак, бажано ретельно мити фрукти, навіть ті, що вживаються без шкірки, але це базова рекомендація, яка й необхідна і без карантину.

Ваші домашні улюбленці не заразять вас коронавірусом. Всі ваші котики та песики і навіть ігуани та черепахи не можуть бути розносниками коронавірусу. Проте після контакту з домашніми тваринами рекомендується мити руки водою з милом. Це захистить вас від ризику поширень низки бактерій, якими людина може заразитися від домашніх тварин.

Усі посилки з Китаю безпечні. “Сімпсони” в 1993 році лякали нас поширенням китайського вірусу через посилки, однак заразитися COVID-19 через посилку НЕМОЖЛИВО. ВООЗ не рекомендує жодних обмежень щодо торгівлі та переміщення товарів із КНР. Доставка поштових відправлень із КНР та в КНР здійснюється у штатному режимі.

І головне, при всій експертній фаховості дописувачів з батьківських чи під’їздних вайбер-чатів та популярних соцмережних блогерів, варто черпати інформацію лише з офіційних джерел:

Спеціально для “Прямого” Ігор Кромф