Протидія булінгу

Законом визначено, що булінг (цькування) – це діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

  • систематичність (повторюваність) діяння;
  • наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
  • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Тобто, законодавчо визначене поняття булінгу не стосується виключно дітей, а охоплює всіх учасників освітнього процесу.

Булінг (цькування) проявляється в різніх формах. на даний момент за характером та спрямованістю дій кривдника розрізняють такі види булінгу:

  1. Фізичний булінг – акти фізичного насильства зокрема систематичні побої, стусани, ляпаси, підніжки, щипки, блокування, недопуск до певного приміщення, поштовхи, дотики небажаним і неналежним чином, інші фізичні дії, якими здоров’ю жертви завдана шкода.
  2. Психологічний булінг – насильство, пов’язане зі впливом на психіку жертви, що наносить психологічну травму шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування. Може здійснюватися у вербальній та невербальній формах.
  3. Соціальний булінг – бойкот, ігнорування, інші дії, спрямовані на ізоляцію учасника освітнього процесу від колективу. Душевний біль від такого виду булінгу може бути таким же сильним як від фізичного насильства і тривати набагато довше.
  4. Економічний булінг – проявляється у знищенні чи пошкодженні  чужого майна чи вимагання грошей, іншого майна.
  5. Сексуальний булінг – образливі жести, висловлювання з використанням сексуального підтексту, небажані дотики інтимного характеру тощо.
  6. Кібербулінг – поширення неправдивих фактів, чуток, образливих слів, пересилання за допомогою ґаджетів та інтернету двозначних зображень і фотографій, за допоиогою повідомлень та публікацій в соціальних мережах.
  7. Комбінований булінг – включає різні знущання (фізичне та психологічне насильство, кіберзалякування.

Якщо ти став учасником або свідком булінгу – заповни форму. Це анонімно.

    ЩО ТАКЕ БУЛІНГ?

    Булінг (bullying, від анг. bully – хуліган, забіяка) – це агресивна і вкрай неприємна свідома поведінка однієї дитини або групи дітей стосовно іншої дитини, що супроводжується регулярним фізичним і психологічним тиском. Види булінгу:

    – фізичний: штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, «сканування» тіла, нанесення тілесних ушкоджень;

    – економічний: крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей, вимагання грошей;

    – психологічний: принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміка обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляції, шантаж;

    – сексуальний: принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомки у переодягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти;

    – кібербулінг: приниження за допомогою мобільних телефонів, інтернету, інших електронних пристроїв. 67% дітей стикалися з булінгом в школах в тих чи інших проявах*

    *За даними дослідженням UNICEF Ukraine www.stopbullying.com.ua/adults/statistics

    ЯКЩО ВАША ДИТИНА АГРЕСОР

    – Відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з’ясуйте мотивацію її поведінки; МАЄШ ПИТАННЯ?

    – Уважно вислухайте дитину, з повагою поставтеся до її слів;

    – Поясніть дитині, що її дії можуть бути визнані насильством, за вчинення якого наступає відповідальність*

    0 800 213 103

    ЗУПИНИМО БУЛІНГ РАЗОМ!

    – Чітко і наполегливо попросіть дитину припинити таку поведінку, але не погрожуйте обмеженнями і покараннями. Повідомте їй, що будете спостерігати за її поведінкою;

    Проект Мін’юсту “Я МАЮ ПРАВО!” навчає громадян користуватися своїми правами та захищати їх у разі порушення

    Єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги* Звернутися за консультацією можуть як діти, так і їх батьки, педагоги

    – Зверніться до психолога чи соціального педагога і

    pravo.minjust.gov.ua проконсультуйтеся щодо поведінки своєї дитини під час занять – агресивна поведінка і прояви насильства можуть бути ознакою серйозних емоційних проблем.

    Пам’ятайте, дитина-агресор не зміниться відразу! Це тривалий процес, який потребує витримки і терпіння! *Доки дитині не виповнилось 18 років, відповідальність за її вчинки несуть батьки. Пам’ятайте, якщо ваша дитина порушує права іншої дитини, вчиняючи над нею насильство (булінг), батьки можуть бути

    ЗАХИЩАЙ СВОЇ ПРАВА притягнуті до адміністративної, кримінальної або цивільної відповідальності.

    *цілодобово та безкоштовно в межах України

    РАЗОМ З МІН’ЮСТОМ!

    ЯКЩО ВАША ДИТИНА СТАЛА ЖЕРТВОЮ БУЛІНГУ

    – Зберігайте спокій, будьте терплячими, не потрібно тиснути на дитину;

    – Поговоріть з дитиною, дайте їй зрозуміти, що ви не звинувачуєте її в ситуації, що склалася, готові її вислухати і допомогти;

    – Запитайте, яка саме допомога може знадобитися дитині, запропонуйте свій варіант вирішення ситуації;

    – Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (психолог, вчителі, керівництво школи, старші учні, батьки інших дітей, охорона);

    – Повідомте керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася, і вимагайте належного її урегулювання;

    – Підтримайте дитину в налагодженні стосунків з однолітками та підготуйте її до того, що вирішення проблеми булінгу може зайняти деякий час. У разі, якщо вирішити ситуацію з булінгом на рівні школи не вдається – повідомте поліцію! Захистіть свою дитину від цькування!

    ЯКЩО ВИ СТАЛИ СВІДКОМ БУЛІНГУ

    – Втрутитися і припинити цькування – булінг не слід ігнорувати;

    – Зайняти нейтральну позицію в суперечці

    – обидві сторони конфлікту потребують допомоги, запропонувати дітям самостійно вирішити конфлікт;

    – Пояснити, які саме дії Ви вважаєте булінгом і чому їх варто припинити;

    – Уникати в спілкуванні слів «жертва» та «агресор», аби запобігти тавруванню і розподілу ролей;

    – Повідомити керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася і вимагати вжити заходів щодо припинення цькування.

    Пам’ятайте, що ситуації з фізичним насильством потребують негайного втручання!

    Законодавча база

    Закон України «Про охорону дитинства»

    Наказ МОН від 26.02.2020 №293 «Про затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти»

    Наказ МОН від 28.12.2019 №1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти»

    Лист МОН від 29.01.2019 №1/11-881 «Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» від 18 грудня 2018р. №2657-VIII»

    Лист МОН України від 14.08.2020 №1/9-436 «Про створення освітнього середовища в закладі освіти та попередження протидії булінгу (цькуванню)»

    Про затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти

    Порядок виявлення, розгляду та реагування на випадки булінгу в закладі освіти

    Принципи реагування педагогічних працівників на ситуації, коли дитина зазнала ризику онлайн

    Процедура подання заявки

    План заходів із запобігання та протидії булінгу у ВСП «Охтирський фаховий коледж СНАУ» на 2024/2025 н.р.