У чудовому мальовничому куточку Слобожанщини, в одному з районних центрів Сумщини розташований Охтирський фаховий коледж СНАУ.
Охтирський фаховий коледж має більш ніж вікову історію, сповнену багатьма важливими подіями. Це один з найстаріших закладів України.
А починає він свою історію з 1 листопада 1898 року, коли на честь 25-річчя царювання Олександра ІІ було відкрите Охтирське ремісниче училище, де навчали ремеслам , які були необхідні для задоволення потреб сільського господарства та ремісничих артілей.
Наприкінці ХIХ ст. Охтирка була найбільшим за населенням містом Харківської губернії. Тому наявність кваліфікованих робітників була актуальною і нагальною потребою.
При училищі існувала церква Петра і Павла. Це була унікальна будівля, побудована в кінці ХIХ ст. Церква мала однокупольну хрестоподібну форму і завершувалася однією банею на високому восьмигранному барабані. З заходу розташовувалася двохярусна восьмигранна дзвіниця з шатровим куполом.
Унікальність цієї споруди в тому, що тепловий зазор між зовнішніми та внутрішніми стінами доходив до 1 метра, а це забезпечувало постійну плюсову температуру в середині приміщення. Після революції церква була закрита і на початку 30-рр. ХХ ст. знищена. Як докір, до наших часів зберігається фрагмент сходів, який виступає із теперішньої огорожі коледжу.
На місці зруйнованої Петропавлівської церкви у 1955 році виріс красивий триповерховий будинок гуртожитку, а поруч з ним – навчальний корпус.
На сьогоднішній день, вшановуючи пам’ять історичного минулого, ведуться перемови про створення і освячення каплички на місці зруйнованої церкви Петра і Павла.
Важкі до та післяреволюційні роки громадянської війни, нестабільність політичного життя країни вносять корективи в процес навчання учнів. Не дивлячись на все це, і як би не змінювалась назва навчального закладу, – він виконував своє основне призначення – готував кваліфікованих робітників, виробничих майстрів.
У цей час у технікумі набуває фах чимало обдарованої молоді.
Початок Другої Світової війни зламав мирне життя мільйонів людей, залишивши їх без надії на щасливе майбутнє.
Навчальний заклад переходить на воєнний спосіб життя. Знову, як і в Першу світову війну, організовується лазарет. Майстерні починають виготовлення снарядів та ремонт військової техніки. 1 вересня, як завжди, починаються заняття. Але вже через місяць Охтирку зайняли німецькі війська. Технікум був перетворений у майстерні по ремонту німецької техніки.
Та це тривало недовго і 23 серпня 1943 р. війська 27 армії увійшли у напівзруйновану Охтирку, визволену від фашистських загарбників.
Час минав. Життя починало входити в звичне русло. Як і до війни, 1 вересня 1944 р. були гостинно відкриті двері Охтирського технікуму механізації сільського господарства. В цей час розширюється і поглиблюється фахова підготовка спеціалістів.
В умовах інтенсивного розвитку сільського господарства не вистачало грамотних спеціалістів – електриків, і тому вирішено відкрити відділення «Електрифікація сільського господарства». Технікум з цього року отримав нову назву – Охтирський технікум механізації та електрифікації сільського господарства.
Починаючи із 1960 р., готуються кадри сільськогосподарського призначення за спеціальністю «Механізація сільського господарства» без відриву від виробництва з заочною формою навчання.
У 1970 р. на відділенні «Механізація сільського господарства» відкривається нова спеціальність «Керівні кадри», що проіснувало 8 років, але ще й досі багато випускників трудяться керівниками сільськогосподарських підприємств, як у нашій області, так і в сусідніх – Полтавській та Харківський.
У 1992 році відкривається нове перспективне відділення «Експлуатація обладнання і систем газопостачання». Та воно і доречно тому, що майже 50% нафти та газу видобувається у нашому районі. Недаремно Охтирку називають нафтовою столицею України.
У 2001 р. було відкрито третє відділення – «Економіка підприємництва».
У 2008 р. вшановуючи вікову історія нашого навчального закладу, між учбовим корпусом і гуртожитком був урочисто встановлений відреставрований трактор «Універсал».
В умовах незалежної України проводиться реорганізація освітньої діяльності. Колишні середні спеціальні навчальні заклади по підготовці молодших спеціалістів вливаються у склад університетів, Охтирський технікум не був винятком і з 2003 року він стає підрозділом Сумського національного аграрного університету.
Вже довше віку тривають уроки для тих, хто пов’язати своє життя з нашим навчальним закладом.
І зараз, так само, як і багато років назад, в аудиторіях панує робоча тиша, а в коридорах на перерві вирує молодий коловорот…
На сьогоднішній день директором є Ставицький Андрій Анатолійович.
Сьогодні ВСП “Охтирський фаховий коледж СНАУ” сміливо дивиться у майбутнє. Випускники, а їх вже більше 20 тисяч чоловік, маючи високу кваліфікацію, працюють і, дай Бог, будуть працювати в колективах міста, району, області і всієї України.